RÜZGARLI HAVALARDA NASIL OK NASIL ATILIR?

RÜZGARLI HAVALARDA NASIL OK NASIL ATILIR

Eğer açık alanda ok atıyorsanız veya yarışıyorsanız rüzgarın ok uzerindeki etkisini herzaman hesaba katmalısınız.Atış alanında rüzgar varsa eğer, rüzgarda rakiplerinizden bir tanesidir, onuda yenmek zorundasınız.


Rüzgar hafif esebilir, sert esebilir  hatta hafif fırtına şeklinde olabilir bununla başa çıkmasını öğrenmelisiniz , bunun içinde önce rüzgarın hızını, yönünü ve etkisini öğrenmeniz gerekmektedir ancak bu şekilde okları hedef tahtasında tutabilirsiniz.


Rüzgarlı durumlar okçular için başa çıkılması zor bir durumdur, bununla başa çıkmanın en iyi yolu rüzgarlı günlerde antrenman yapıp kendi güveninizi kazanırsanız, puanlarıda kazanırsınız buda sizi diğer okçulardan bir adım önde tutar.

Gaziantep Okçuluk Kulübü olarak; şimdi size rüzgarlı havalarda nasıl atış yapabileceğiniz hakkında ip uçları vereceğiz,

1.Rüzgari Yakalayın

Ön denge çubuğunuzun ucuna ince uzun bir ip bağlayabilir veya hedef tahtasının üzerinde bulunan bayrağı takip edip rüzgarın şiddetini ve estiği yönü hesaplayabilirsiniz hatta, zeminden koparacağınız bir tutam çimi havaya doğru atarak dağılımına göre de rüzgarın yönünü bulabilirsiniz. Atış alanının etrafinda ağaç veya yüksek bitkiler varsa onlardanda rüzgarın hızı ve yönü hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer rüzgar hedefin arkasından geliyorsa yani karşıdan geliyorsa genellikle oku aşağiya doğru iter, eğer rüzgar sizin arkanızdan geliyorsa oku yukarı doğru iter.

2: İlk atış yapan siz olmayın
Yarışma başladığında ilk oku atan siz olmayın, diğer okçuların attığı oku izleyip okun rüzgardan nasıl ve hangi yönde etkilendiğini görüp ayarınızı ona göre yapın. ( umarım bu yazıyı bütün okçular okumuyordur!  Eğer öyleyse o yarişma bitmezzz)

3: Ağır oklar kullanın
Mümkün olduğunca ağır ve ince ok kullanın. Ağır ve ince oklar hafif oklar kadar hızlı yavaşlamaz ve rüzgardan daha az etkilenir.

4: Hızlı yay kullanın
Mümkün olduğunca hızlı yay kullanırsanız ağır okları atmakta problem yaşamazsınız.

5: Rüzgar için doğru ekipman seçin
Ok yatağı için daha geniş blade kullanısanız okların rüzgardan etkilenip düşmesini engellersiniz. Hinge release denilen back tension tarzı tetiklerin rüzgarlı havalarda hakimiyetide zordur, bunuda göz önünde bulundurun.Rüzgarlı havalarda size en iyi atış yaptırabilecek scope seçin, bazıları halkalı scope kullanırken bazılarıa dot kullanır.

6: Rüzgarlı günlerde atiş yapın
Rüzgarlı günlerde doğru ve bilinçli ok attığınızı bilmek size yarışmalarda avantaj sağladığını unutmayın.

7: Teraziyi iyi kullanın
Ruzgarlı günlerde scope üzerinde bulunan terazinin önemi daha büyüktür, gözlerinizi teraziden ayırmayın ve merkezde tutun.

8: Merkezin dışına atiş yapmak ( scope hedef üzerinde kaydırma)
Bu teknikte hedefin ortasına değil de rüzgarın estiği yöne nişan alın.
Örnek, Eğer hedefin ortasına nişan aldığınızda rüzgar oku sağa doğru 4 halkasına kaydırıyorsa o zaman sizin yapmanız gereken bunun tam tersidir yani sola 4 halkasına nişan almalısınız. Rûzgarın yön değistirebileceğini düşünürsek eğer nişangahı değiştirmekdense bu yöntemi yapmak daha iyi olacaktır.

9:Denge Çubuklarına (stabilizatöre) Daha Fazla Ağırlık Ekleyin
Ağır olan herşey fizik kuralları gereği rüzgardan daha az etkilenir.Denge çubuklarına ilave edilen ağırlıklar yayı bileğinize daha sağlam oturtup, rüzgardan sapmayı azaltacaktır.

Rüzgarda ok atmak zor olabilir ama imkansız değildir… İyi atışlar!

Gaziantep Okçuluk Kulübü

Diğer İçerikler

0 Yorum

Yorum Yap