Oklarınızın İstediğiniz Yere Gitmesi için Dikkat Etmeniz Gereken 5 Malzeme Ayarı

Oklarınızın İstediğiniz Yere Gitmesi için Dikkat Etmeniz Gereken 5 Malzeme Ayarı

Tekniğiniz düzgün olduğundan eminsiniz fakat oklarınız hala gruplanmıyor veya istediğiniz yere gitmiyor mu? Belki de sorun kullandığınız malzemelerdedir! Oklarınızın istediğiniz yere gitmesi için dikkat etmeniz gereken 5 malzeme ayarını sizler için yazdık.

1. Boyunuza ve gücünüze uygun bir yay seçin

En ağır yay en iyisidir diye bir kural yok. Güçlü yaylar daha hızlı yol aldığı için daha isabetli olarak kabul edilir fakat kullandığınız yay sizi birkaç tur sonra yoruyorsa bu diğer atışlarınızı etkileyecektir. Aynı zamanda boyunuza göre daha uzun veya kısa bir gövde boyu seçmeniz yay üzerinde daha iyi çekiş hakimiyeti sağlar.

2. Yayınızın libresine uygun oklar kullanın

 

Oklarınızın üzerinde yazan spine değeri ile yayınızın libresi uygun olmalı. Yayınızın libresi arttıkça spine değerinin düşmesi gerekir.Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için Gaziantep Okçuluk Kulübüne Başvurabilirsiniz.

 

3. Oklarınızın birebir aynı olduğundan emin olun

okçuluk ingilizce, karbon ok

 

Farklı boylarda veya farklı spine değerlerine sahip oklar farklı ağırlıklara sahip olduğundan başka yerlere gidecektir. Bu konuda göz ardı edilen önemli noktalardan biri de ok uçlarının ağırlığıdır. Farklı ağırlıkta ok uçlarına sahip aynı oklar birbirlerinden çok farklı yerlere gidebilir.

4. Yayınızın ayarlarını kontrol edin

Yayı akort etmek daha çok makaralı yay kullananların ilgilendiği bir konu olsa da olimpik yaylarda da belli ayarlamaların ve kağıt testlerinin düzenli olarak yapılması gerekiyor.
Makaraların veya kanatların uyumsuz şekilde kapanmaları, kanatların tek düzlem üzerinde olmamaları, kirişin gereğinden fazla burulması gibi gibi durumlar okçuluğun ince ayarlarıdır ve tecrübeli kişiler tarafından yapılması gereklidir.

5. Hedefinizin düzgün yerleştirildiğinden emin olun.

Bazen her şey düzgündür, hedefler atış yaptıkça veya ok toplama sırasında yerlerinden oynarlar. Hedefin durması gereken yerleri işaretleyerek bu sorunu kolayca çözebilirsiniz 

Diğer İçerikler

1 Yorum

    • mahmut

      EMEĞİNİZE SAĞLIK GÜZEL FAYDALI BİR YAZI OLMUŞ.

Yorum Yap