OKÇULUKTA BASKIN GÖZ

HANGİ GÖZÜNÜZ BASKIN?

Okçuluk baskın göz (Dominant Eye) başarılı ya da başarısız olmanıza etki eden önemli ve gizli bir durumdur. Okçuluk kursuna başlayan her okçunun kesinlikle baskın göz (Dominant Eye) testi yaptırması gerekmektedir. Genelde birçok okçuluk kursu sporcunun baskın gözünü okçuluktaki ilk gününde test ederek öğrenir. Sağdan sola, soldan sağa doğru giden oklarda baskın gözün etkisi çok fazladır.

Okçulukta ideal durum sağ elini kullananlar için sağ gözün baskın olmasıdır. Sol gözü kullananlarda ise sol gözün baskın olmasıdır. Dünya üzerindeki insanların yüzde 70’inde bu durum bir birine uyumludur.

Kullandığı eli sağ ancak baskın gözü sol olan bir okçunun çift göz atış yapması ciddi sorun oluşturur.Ancak baskın gözü çapraz olsa dahi sağ ele-sağ göz olarak eşleştirip atış yapılıyorsa baskın göz sorunu ciddi bir sorun olmaktan çıkar.

BASKIN GÖZÜ TESPİT ETME (Dominant Eye)

1) Ellerinizi aşağıda resimdeki gibi birletiriniz (Bakış yapacağınız delik ortalama olarak4-5 cm arası olmalıdır)

2) Gözleri kapamadan, çift gözümüzle, dirseklerimizi kırmadan ortalama 10 metre uzaklıktaki bir nesneye ellerimizin arasından bakalım.

3) Gözler kapanmadan, ellerin pozisyonu bozulmadan yavaş bir şekilde ellerimizi yüzümüze doğru çekelim.

4) Yüzümüze dokunma mesafesine kadar ellerinizi çekin ve hangi gözün üzerinde durduğunu anlayın. İşte baskın gözünüz hangi gözün üzerinde durduysa odur.

 

Mehmet Turgut KARACAN
Uzman ANTRENÖR
0507 384 8287
instagram : gaziantepokculuk​​​​​​​

Diğer İçerikler

0 Yorum

Yorum Yap