Okçuluk Yarışma Mesafeleri Ne Kadardır?

Okçuluk Yarışma Mesafeleri Ne Kadardır?

Okçuluk kaç metre uzaklıktan yapılır? Bunun belli bir kuralı var mı? Söz konusu okçuluk ise her şeyin bir kuralı vardır  Okçuluk mesafeleri kullandığınız yaya, bölgeye ve türe göre değişir.

Salon (Indoor)

Kapalı alanlarda okçuluk, tavandan dolayı açık havaya göre çok daha kısa mesafelerde yapılıyor. Kapalı alanda okçuluk kaç metre uzaklıktan yapılabilir ki en fazla?

Yeni Öğrenenler İçin;

Yeni başlayan kişiler için ideal okçuluk mesafesi 3 veya 5 metredir. Bu mesafede yapılan teknik hatalar kendini belli etmez, oklar gruplanır. Çoğu profesyonel okçu teknik çalışmak için 5 metredan atış yapar.

Ayrıca okçuluğa yeni başlayan kişilerin hedefi tutturamama riskine karşı, yakın mesafelerden atış yaptırmak daha güvenli olur.

Makaralı veya Olimpik Okçuluk

Makaralı ve olimpik okçuluk yarışma mesafeleri aynıdır. Salon yarışmaları 18 Metreden yapılır. Makaralı yayların sağladığı avantajdan dolayı makaralı okçuların hedef kağıtlarının 10 puan bölgesi 25 kuruş boyutundadır.

Ortadaki en küçük çember makaralı yayların, ondan sonraki çember de olimpik yayların on puanını temsil eder.

Geleneksel Okçuluk

Geleneksel okçuluk yarışma mesafeleri için genel bir kural yoktur. Çoğu geleneksel okçuluk kulübü puta (hedef) atışlarını 18 metreden yapar.

Açık Hava (Outdoor)

Makaralı Okçular

Açık havada yapılan makaralı okçuluk yarışma mesafeleri 30 – 50 Metre arasında değişmektedir. Türkiye’de yaygın olarak 50 metre yarışmaları yapılır.

 

okçuluk kaç metre , okçuluk yarışma mesafeleri

50 Metre Makaralı Hedefi (Çap:80CM)

Olimpik Okçular

Açık havada yapılan makaralı okçuluk yarışma mesafeleri 30 – 70 Metre arasında değişmektedir. Türkiye’de yaygın olarak 70 metre yarışmaları yapılır.

okçuluk kaç metre , okçuluk yarışma mesafeleri

70 Metre Olimpik Yay Hedefi (Çap:122cm)

Geleneksel Okçular

Geleneksel okçuluğun özgürlüğü kendini açık havada da belli ediyor. Genellikle geleneksel okçuluk yarışma mesafeleri her yarışmaya göre değişiyor. Yetişkinlerde yarışma mesafesi 30-90 metre arasında değişiyor. Örneğin, Okçular Vakfının düzenlediği yarışmalarda erkekler kategorisinin ilk turunda 60 metre ikinci turunda 90 metre atış mesafesi belirlenmiş.

Bir de yarışmanın mesafesini sizin belirlediğiniz bir tür var; Menzil.

Gaziantep Okçuluk Kulübü, Gaziantep Okçuluk Malzemesi Satışı, Gaziantep Okçuluk Kursu

Diğer İçerikler

0 Yorum

Yorum Yap