OKÇULUK MALZEMELERİNİN KALİTESİ

OKÇULUK MALZEMELERİNİN KALİTESİ

Gaziantep okçuluk kulübü olarak üzerinde durduğumuz diğer önemli konulardan bir tanesi de okçuluk malzemelerinin kalitesi. Nelerden oluşur bu okçuluk malzemesi diye soracak olursanız hemen kısaca  konunun başında yazalım; gövde, kanat, kiriş, nişangah, ok yatağı, denge çubukları, ağırlıklar, clicker, basınç butonu, parmaklık, kolluk, sadak, yay çantası, oklar,hedef,hedef ayağıdır. Yetenekli sporcu hiç şüphesiz 2 yıl içinde kendisine özel okçuluk malzemelerine sahip olması şarttır. Neden şart diye düşünecek olursanız okçuluk malzemesi sporcuya en üst verimi sağlar. Eğer ki bu okçuluk malzemelerine sporcu sahip olmazsa belirli bir puana kadar ulaşabilir, en üst puanlara ulaşabilmesi için kesinlikle okçuluk malzemelerine sahip olmalıdır.

Okçuluğa yeni başlayan bir okçunun ilk yapacağı şey ayaklarının üzerine dengeli bastığından emin olmasıdır. Okçuluk ayakların üzerine dengeli ve sağlam basmayla başlar. Daha sonra pilates bandıyla temel teknik çalışmalarına başlar. Sonra oksuz yay çalışması ve sonra da ok atmaya geçiş yapar. En sonunda da kendisine özgü okçuluk malzemesi alma aşamasına gelinir.

Gaziantep okçuluk kulübü olarak sporcuya malzeme alırken öncelikle sporcunun ok atma tekniğinin iyice oturmasını bekleriz. Tekniği oturduktan sonra okçunun ok atacağı kategorisi belirlenir. Bu kategoriye göre sporcuyu çok yormayacak ve kaliteli atışlar yapabileceği kanatların libresi belirlenir.Libre belirleme işlemiyle birlikte okçunun kol boyu ölçümleri yapılır.Kol boyuna göre 62-64-66-68-70-72 inç boyunda hangi yaya sahip olması gerektiğine karar verilir.İlk etapta okçularımıza yay alsakta oklarını hemen almayız.Çünkü okçu yaya iyice uyum sağlayıp, ok numaralarının değerinin kaç olacağı sabit bir yay ayarından sonra belirlenir.Kaliteli oklar alındıktan sonra örneğin; ASES THORKS gibi okların kullanımı sporcunun en üst düzeyde performansa ulaşmasını sağlar.

 

Diğer İçerikler

0 Yorum

Yorum Yap