Gaziantep Okçuluk Kulübü Sporcularının Okçuluk Sporu Hakkındaki Görüşleri

Gaziantep Okçuluk Kulübü Sporcularının Okçuluk Sporcu Hakkında Görüşleri;

 

Okçuluk sporu her dönemde değerli görülmüş bir spordur. Osmanlı döneminde, İslamiyet döneminde ve birçok dönemde avcılık ve silah görevini almıştır. Günümüzde ateşli silahlar çıkınca okçuluk geri plana atılmış gibi olsa da şuan spor ve avlanma amaçlı hala aktif bir daldır.

Okçuluk sporu birçok yönden insana hem fiziksel hem de duygusal olarak erdemlerkazandırır. Duygusal olarak insanın kendisine bir hedef belirlemesine, dikkatini toplamasına , daha fazla disiplinli olmasını ve rahatlamasını sağlarken fiziksel olarak da dik duruşu , nefes kontrolü ve  kasların düzenli olarak çalışmasını  sağlar. Okçuluk sporunda birçok farklı bölüm bulunur . Makaralı yay, klasik (olimpik) yay, geleneksel yay. Sporcu kendine uygun olan yayı antrenörü ile birlikte seçer.

Her sporcunun kendine özel ekipmanı olmalı. Ekipman kalitesi de okçulukta önemli bir yer kaplar. Sporcu temel tekniği oturttuktan antrenörü ile birlikte kendine en uygun yayı alır.. Bu yayın ayarı tek bir sporcuya göre ayarlanır ve bu ayar ile sporcu daha stabil atışlar yapar.

Okçuluk sporu düzenli ve disiplinli yapılaması gereken bir spordur. Her sporcunun kendine uygun bir antrenman programı olması gerekir. Ve bu programa düzgünce uyması gerekir.  Antrenman gününe gelemediği zaman bunu telafi etmelidir.

Okçuluk sporu psikolojik bir spordur. Ok atarken  istekli olunması, mutlu hissedilmesi ve  özgüvenli olunması çok önemlidir. Eğer sporcunun morali bozuk ise bu atışlarına yansıyacaktır. Okçuluk sporu aynı zamanda kuralları ve disiplini sayesinde güvenli bir spordur.

Her sporcunun bence bir kulübü olmalıdır. Ve kulüp zevkini tatmalıdır.  Gaziantep Okçuluk Kulübü birçok yönden artısı olan bir kulüptür. Her yarışlara katılabiliniyor, sosyal bir ortam sağlanılıyor , doğru teknikler öğretiliyor, sporcunun kendine  uygun olan zamanda antrenman programını seçebiliyor. Bu yüzden  çok iyi bir kulübümüz olduğu için çok mutluyum…

Eğer okçuluk konusunda başarılı olmak istiyorsanız her zaman düzenli , disiplinli ve en önemlisi istekli olarak yapmak gerekir. İstedikten ve disiplinli olduktan sonra her şey mümkün ….

                                                        AHSEN ÖZATEŞ/ SUEDA BETÜL ÖZATEŞ

Diğer İçerikler

0 Yorum

Yorum Yap