Dünya Şampiyonlarından Okçuluğa Başlayanlara 10 Altın Tavsiye

 

Dünya Şampiyonlarından Okçuluğa Başlayanlara 10 Altın Tavsiye

Okçulukta nasıl başarılı olunur? Kimlerden taviye almalısınız? En iyi tavsiyeyi işin en iyilerinden almakta fayda var! Hal böyle olunca sizler için Okçuluk Dünya Şampiyonlarının ağzından  bu yazıyı derledik. Okçuluğa başlayanlar, başlamayı düşünenler ve okçuluğunu ileri seviyelere taşımak için 10 altın tavsiye, Gaziantep Okçuluk Kulübü'nde. İyi okumalar dileriz.

Okçulukta Nasıl Başarılı Olunur?

Rehberlik Önemli

Dünya sıralamasında 39. sırada olan 19 yaşındaki Collin Klimitchek’e göre, İyi bir antrenöre sahip olmak, okçuluk hayatınızın nasıl ilerlediği konusunda büyük bir rol oynayacak”. Özellikle modern okçulukta antrenörlerinizin teknik bilgisi ve tecrübesi eğitim hızını direkt olarak etkiliyor.

Herkesin Atışı Kendine

2014 Dünya Kupası Final Şampiyonu olan Kolombiya’lı okçu Sara Lopez , birçok insanın en sık yaptığı hatanın kendisini diğer okçularla karşılaştırmak olduğunu söylüyor.

“Kendin ol, kendi tekniğini uygula ve herkesin attığı gibi atmaya çalışma” diye ekliyor.

Lopez, Medellin’de düzenlenen 2016 Dünya Kupasından önce, insanların kendisi hakkında ne düşündüğünden endişe ettiğini itiraf etti; çünkü 2014 senesinde 72-ok dünya rekorunu üçüncü kere kırmıştı. Başarısız olup insanlara “rezil” olma endişesi yarışa odaklanmasına engel oldu. Yine de bu odaklanma sorunu kısa sürmüş olacak ki kendisi hem bireysel hem de takımda altın madalya kazandı.

Teknik> Ekipman

2012 Dünya Şampiyonu Braden Gellenthien’a göre yeni okçular atışlarında ekipmanlarından önce tekniklerindeki hataları kontrol etmeliler.

“En önemli şey formunuz, tekniğiniz ve zihinsel yaklaşımınızdır, ekipmana sonra odaklanabilirsiniz.”

Kötü Kurulum, Kötü Deneyim

Ekipmanınızın size göre olmaması atışlarınızda sıkıntı yaratabilir. Özellikle makaralı yay kullananların kol boyu ve librelerinin atış yapacak kişiye uygun şekilde ayarlanması sakatlanmaların önüne geçer.

Çünkü, üst düzey okçulara göre, kötü hazırlanmış bir ekipman, yeni bir okçuyu soğutabilir ya da sakatlayabilir.

Puanı Boş Verin

İki kez Dünya Şampiyonu Sergio Pagni;

“Hedef sizi korkutmasın, oklarınızı kullanın ve nereye gittiklerini umursamayın.”

Sabırlı Olun

“Bazı insanlar,” diyor Collin Klimitchek, “Yayı eline aldığı gibi attığını vuruyor. Fakat ben dahil olmak üzere çoğu insan için bu iş biraz zaman alıyor. Sabırlı olmak şart.”

Linda Ochoa , işler genel olarak zorlaştığı zaman sabrın en önemli şey olduğunu düşünüyor: “Okçulukta veya turnuvalarda uzun yıllar yıprandıysanız, okçuluğun başladığınız zaman ne kadar eğlenceli olduğunu hatırlayın.”

Tutkunuzu Bulun

Dominique Genet’in uzun ve şahane uluslararası kariyerinin anahtarı (1996’da uluslararası düzeyde atış yapmaya başladı ve 19 yıl sonra, Okçuluk Dünya Kupası Finalini 46 yaşında yaptı) tutkudur.

“Tutku ile standartların ötesine geçebilir, birçok şey yapabiliriz” diye açıklıyor.

Her Şeyi Rayına Oturtun

Stephan Hansen , 2015 yazında Kopenhag’daki Dünya Okçuluk Şampiyonasını kazandı. Meksika’da Danimarkalı karma ekibiyle beraber ev sahipliği yapan Meksikalılara karşı yarıştı.

“Benim için en önemli şey rutindir” diyor. “Rutinim yerindeyse tam ortadan vururum. Eğer sürekli aynı şekilde, aynı sayıda atış yaparsam hep 10 vururum.”

Eğlenmeyi Unutmayın

Jean-Charles Valladont’a göre herhangi bir okçunun ağzından çıkan ilk tavsiye eğlenin, oluyor fakat okçuluktaki eğlence hissinin sadece başlangıç evresinde kalmaması önemli.

“Amatör veya profesyonel olsanız da, haftada bir kez veya her gün atış yapsanız da, sloganınız ‘eğlence’ olsun”. Yani, iyi bir yerlere gelmek için bile uğraşıyorsanız sizi bu spora neyin çektiğini unutmamanız gerekiyor.

Gözünüz Yükseklerde Olsun

Miguel Alvarino Garcia , 2015 yılında Bakü’de düzenlenen 1. Avrupa Oyunlarını kazandı. Bu onun ilk büyük madalyası oldu ve bunu tarihi bir yerde kazandı! Onun “Okçulukta nasıl başarılı olunur?” sorusuna cevabı ise basitçe şuydu:

“Çok çalışın” diyor. “Ve dilediğinizce yükselin.”

Ve Bizde Gaziantep Okçuluk Kulübü olarak şunu diyoruz "Çok çalışmak yeteneği yener"

 

Diğer İçerikler

1 Yorum

    • Musa

      Merhaba 181 boy 80 kilo kanatlı oy almak istiyorum başlangıç için maddi anlamda sıkıntı yok hangi modeli tercih edeyim sizce saygılarımla iyi geceler

Yorum Yap